Gaśnice stanowią z pewnością najbardziej rozpoznawalny rodzaj sprzętu przeznaczonego do zwalczania ognia. Zapewniają one możliwość ograniczenia pożaru, umożliwiają przeprowadzenie bezpiecznej ewakuacji, a nawet zduszenie ognia w zarodku. Aby gaśnice funkcjonowały w prawidłowy sposób, konieczne jest utrzymanie ich w odpowiednim stanie poprzez regularne przeglądy.
Przeglądy gaśnic w świetle prawa
Obecność gaśnic jest wymagana przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Z 2010 r. Nr 109 poz. 719), które stanowi fundament prawny, określający przepisy dotyczące użytkowania gaśnic – w tym także częstotliwość ich konserwacji. Warto pamiętać, że producent może określić własny termin przeglądu urządzenia, jednakże pierwszeństwo ma zawsze polskie prawo. W tym wypadku przegląd gaśnicy należy powtarzać nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. W niektórych przepisach można spotkać się z terminem legalizacja, który nie jest w tym wypadku precyzyjny, gdyż termin ten dotyczy zbiorników o określonej pojemności podlegających Urzędowi Dozoru Technicznego. Na ogół jednak określenie legalizacja obejmuje dokonanie przeglądu, który ma na celu sprawdzenie, czy urządzenia spełnia niezbędne normy i może być bezpieczne wykorzystywane w razie potrzeby. Taka czynność kończy się wystawieniem dowodu legalizacji, który potwierdza zgodność z normami metrologicznymi. W przypadku odstępstw od przepisów – niskie ciśnienie, wyraźne uszkodzenia, brak niektórych elementów itp. – urządzenie jest przekazywane do specjalistycznego serwisu. Nawet jeżeli gaśnica spełnia wszystkie normy, raz na pięć lat konieczna jest wymiana środka gaśniczego – chyba że wskazania producenta zalecają częstszy remont. W trakcie otwierania gaśnicy przeprowadzana jest również inspekcja wewnętrznej powierzchni zbiornika, próba ciśnieniowa oraz szereg innych testów, sprawdzających kondycję urządzenia.
Kto przeprowadza przeglądy gaśnic?
Chociaż podstawowe oględziny urządzenia mogą zostać wykonane przez osoby przebywające w budynku, zgodność z normami jest w stanie orzec tylko specjalista, który zdobył odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie inspekcji oraz konserwacji urządzeń przeciwpożarowych. Przegląd gaśnic w Warszawie oferuje kompleksowe usługi, obejmujące kontrolę stanu wszystkich rodzajów gaśnic niezależnie od typu czy producenta. Oprócz kondycji zbiornika, wskazań ciśnieniomierza oraz stanu uszczelek, inspektorzy zajmują się również weryfikacją umiejscowienia gaśnicy, a także jej oznaczeniem. Te ostatnie czynności – chociaż na pierwszy rzut oka wydają się mało istotne – gwarantują, że w przypadku pożaru znajdujący się na terenie obiektu ludzie będą mogli bez opóźnień przystąpić do gaszenia. Możliwość szybkiego zdjęcia urządzenia z wieszaka oraz widoczne oznaczenie środka gaśniczego na zbiorniku pozwalają oszczędzić cenne sekundy, które w sytuacji zagrożenia są na wagę zdrowia lub życia.